Eğitim

Düzce Üniversitesi yaptığı çalışmalar ile adından söz ettirecek ve bir ilke daha imza attı. Düzce Üniversitesi yaptığı çalışmalar ile Türkiyede Devlet Üniversiteri arasanda en iyi ilk 10 arasına girmeyi başardı…

Düzce Üniversitesi yaptığı çalışmalar ile adından söz ettirecek ve bir ilke daha imza attı. Düzce Üniversitesi yaptığı çalışmalar ile Türkiyede Devlet Üniversiteri arasanda en iyi ilk 10 arasına girmeyi başardı.
Düzce Üniversitesi Sıfır Atık Projesinde Bir İlki Daha Gerçekleştirdik.Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜTAGAM) başarılarına bir yenisini daha ekledi.Üniversitemizin Çevre ve sağlık alanında ihtisaslaşma faaliyetleri kapsamında üretilen tıbbi ve yenilebilir mantar (istiridye) çalışması dünyanın en iyi dergileri arasında gösterilen Nature’ın alt dergilerinden biri olan Scientific reports dergisinde yayınlandı.

Tarımsal Atıkların Endüstriye Geri Kazanımı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (DÜTAGAM) Tıbbi ve Yenilebilir Mantar Üretim Laboratuvarı’nda fındık dal atıkları, fındık zürufu, buğday sapı, pirinç kavuzu ve kahve telvesi atıklarından hazırlanan kompostlarla mantar üretimi yapıldı. Yapılan çalışmada dünyada ilk defa fındık dal atıklarından istiridye mantarı üretilebileceği gösterilmiş oldu.Böylece DÜTAGAM’da üretilen ürünler hem bölgesel kalkınmaya hem de dünya literatürüne de katkı sağlamış oldu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL