Ekonomi

KOMİGEL-KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

KOSGEB Düzce İl Müdürlüğü ve Düzce Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Kobigel – Kobi Gelişim Destek Programı dahilinde Proje Destek Çağrıları Bilgilendirme Semineri düzenlendi. Seminere; Düzce Ticaret ve Sanayi Odası..

KOMİGEL-KOBİ GELİŞİM DESTEK PROGRAMI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

KOSGEB Düzce İl Müdürlüğü ve Düzce Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Kobigel – Kobi Gelişim Destek Programı dahilinde Proje Destek Çağrıları Bilgilendirme Semineri düzenlendi. Seminere; Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Tanju Acar, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Recep Ali Gelinoğlu, Meclis Üyesi Rasim Mercan, Düzce Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ayhan Şamandar, 3. Meslek Komitesi Başkanı Okan Gürel, Başkan

Yardımcısı Fikret Eryakalı, Düzce’de faaliyet gösteren firma yetkilileri ve personelleri katılım sağladı.
KOSGEB İl Müdürü Necdet Yaşar Şahin, Kobigel-Kobi Gelişim Destek Programı dahilinde bütçeleme, geri ödeme-hibe ve süreçler Kobigel-Kobi Gelişim Destek Programı’nın dahiline, uygun proje konuları başvuru şartları ve değerlendirme süreçleri konulu toplantıda detaylı bilgilendirmede bulundu. 
Necdet Yaşar Şahin konuşmasında, uzun süredir yoğun bir taleple beklenen Kobigel Kobi Destek Programı 3 farklı kategoride çağrıya
çıkmış bulunmaktadır. Birincisi ve ikincisi, dijital teknolojileri üretenler veya bu dijital teknolojileri kendi imalat sürecine entegre etmek isteyenler içindir. Üçüncü çağrı ise dijitalleşmek dahilinde herhangi bir kısıtlama bulunmadan üretim kapasitesini arttırmak isteyen işletmeler içindir. Burada önemli olarak son başvuru tarihini kaçırmamanız gerekiyor. Son başvuru tarihi 11 Ocak 2023.
Öncelikle kobi tanımına biraz değinelim, yönelik çalışan sayısı 250’den az ve aynı zamanda net satış hasılatı veya mali bilanço toplamından herhangi biri 250 milyon TL’yi aşmayan işletmeler kobi tanımına girmektedir. Bu tanımın altında öncelikle orta büyüklükte işletmeler bulunmakta. Eğer çalışan sayısı 50’nin altında ve aynı zamanda yıllık net satış hasılatı veya mali bilanço toplamından herhangi biri 50 milyon TL’yi aşmıyorsa bu işletme küçük işletme, yıllık çalışan sayısı 10’un altında ve aynı zamanda net satış hasılatı veya mali bilançodan herhangi biri 5 milyon TL’yi aşmıyorsa da bu işletme mikro işletme olarak sınıflandırılıyor.
Destek çağrılarından bahsetmek gerekirse 01 ve 02 olan çağrılar dijitalleşme ile ilgili. İlk sıradaki dijitalleşmeye yönelik ürünleri
üreten firmalar için geliştirilmiş bir çağrı. İlk çağrıda sektör kısıtı var.Firmaların mevcut olan sektörlerde faaliyet göstermesi gerekiyor. Bunlar bilgisayar, elektronik ürünler, başka yerde sınıflandırılmamış makine ve ekipman imalatı, hava ve uzay araçları ile ilgili makine ve ekipman imalatı ve veri işleme sektöründe firmalar faaliyet gösteriyorsa dijitalleşme dahilinde üretecekleri ürünler için destek olabiliyoruz. Herhangi bir firma ölçeği kısıtlaması yoktur kobi olarak uymasıyeterlidir. Günün en önemli çağrısı ise üçüncü çağrı çünkü burada herhangi bir dijitalleşme ile ilgili kısıt yok.

Üretim verimliliğini artırmak isteyen üretim maliyetlerini düşürmek, üretim kalitesini artırmak, ürün kalitesinin sürekliliğinin sağlamak, katma değerli üretim yapmak, ürünlerini geliştirme kapasitesini artırmak ve ölçüm – analiz altyapısını iyileştirmek isteyen
tüm imalatçı firmalar başvuru yapabilir. Buradaki tek kısıt ana faaliyetin imalatı olması lazım. Burada bir kısıt daha devreye giriyor, mikro işletmeler buna başvuramayacaklar, yalnızca küçük ve orta boyutlu işletmeler buna başvurabilecekler. Burada bilançonuz ile ilgili hiçbir kısıt yok.” dedi. Toplantı katılımcıların sorularının cevaplanması ile sona erdi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL