Ekonomi

Hakem Heyeti Noterlik Görevi Üstlendi

Memur Sen Elazığ Temsilcisi Bahşi: Hakem Heyeti Noterlik Görevi Üstlendi ELAZIĞ/Sıtkı TAŞEL – BHA Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yılları için zam oranı 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci..

Hakem Heyeti Noterlik Görevi Üstlendi

Memur Sen Elazığ Temsilcisi Bahşi: Hakem Heyeti Noterlik Görevi Üstlendi

ELAZIĞ/Sıtkı TAŞEL – BHA

Memur ve memur emeklilerinin 2024-2025 yılları için zam oranı 2024’ün ilk altı ayında yüzde 15, ikinci altı ayında yüzde 10; 2025’in ilk altı ayında yüzde 6 ve ikinci altı ayında yüzde 5 olarak belirlendi.

4 milyon memur ve 2,5 milyon memur emeklisini ilgilendiren zam oranı ile ilgili açıklama yapan Memur Sen İl Temsilcisi İbrahim Bahşi, hakem heyetine giden rakamların onaylandığını fakat sendika olarak bunları kabul etmelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

Bahşi: Yüzde 25’lik Enflasyon Farkı Cebimizden Çıkmış Zararımızı Karşılayacak

Başkan Bahşi, “Yüzde 25’lik enflasyon farkı bizim zaten 2023 yılının Temmuz ayından Aralık ayına kadar ki cebimizden çıkmış zararımızı karşılayacak, telafi edecek bir enflasyon farkıdır bu. Bu bir zam  değil, bu bizim aldığımız ürünler, yaptığımız alışverişlerden, yüksek enflasyondan kaynaklı zararımız burada karşılanıyor. Dolayısıyla bu biz zam değil. Kamuoyunda sanki bizim vatandaşımızda şöyle bir algı oluşuyor. ‘Size Temmuz ayında zaten 8 bin lira bir seyyanen zam yapıldı, yüzde 17’de zam yapıldı. Siz artık neyin zammını istiyorsunuz’ diye bazen yanlış bir bilgilendirme veya yanlış bir algı oluşuyor” ifadelerini kullandı.

“Aynı Süreç İçinde Toplu Sözleşmelerini Gerçekleştirmelerini Talep Ediyoruz”

Başkan İbrahim Bahşi, “Bundan sonraki süreçte masanın hem hakem heyeti boyutuyla hem masanın süre boyutuyla, tutanak sistemi boyutuyla işçilerdeki gibi bir standarda ulaştırılmasını, aynı anda iki emek grubunun, emek örgütlerinin aynı anda masaya oturmasını hem işçilerin hem memurların aynı süreç içinde toplu sözleşmelerini gerçekleştirmelerini talep ediyoruz. Aksi halde bugün işçilere zam yapılınca veya asgari ücrete zam yapılınca emekliler hemen rahatsız oluyor, memurlar da aynı maaş bandına yaklaştı şeklinde bir eleştiri oluyor. Özellikle bu toplu sözleşme sürecinde bizim en çok düzelmesini istediğimiz emek ve buradaki ücret sklasındaki adaletsizliğin giderilmesini istemiştik. Burada liyakatin, diplomanın, çalışmanın, gayretin ön planda olmasını istemiştik. Maalesef meslek grupları arasındaki bu hiyeraşinin bozulması da iş barışını bozmuştu” şeklinde konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL