Ekonomi

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile , mal ve hizmetlere uygulanacak Katma Değer Vergisi oranları yeniden belirlendi. Yüzde 8’lik KDV  yüzde 10’a, Yüzde 18’lik KDV oranı  ise yüzde 20’ye yükseltildi…

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile , mal ve hizmetlere uygulanacak Katma Değer Vergisi oranları yeniden belirlendi. Yüzde 8’lik KDV  yüzde 10’a, Yüzde 18’lik KDV oranı  ise yüzde 20’ye yükseltildi.

10 Temmuz Pazartesi günü yürürlüğe girecek olan karara göre, şans oyunları hasılatından alınan vergilerde, spor müsabakalarına dayalı müşterek bahislerde 10, at yarışlarında yüzde 14, diğer şans oyunlarında ise yüzde 20 olarak uygulanacak.

Yine karar kapsamında; Yargı, Noter, Vergi Yargısı, Tapu ve Kadastro, Konsolosluk, Pasaport, İkamet Tezkeresi, Çalışma İzni, Çalışma İzni Muafiyeti, Vize, Dışişleri Bakanlığı Tasdik, Gemi ve liman, İmtiyazname, Ruhsatname, Diploma ve Trafik harçlarını kapsayan 492 sayılı Harçlar Kanunu’na bağlı tariflerde yer alan maktu harçlara yüzde 50 oranında artış yapıldı.

Ayrıca daha önce 6 bin 19 TL olan yurt dışından getirilen telefon harçları ise 20 bin liraya çıkarıldı.  Karara göre, trafik harçları kapsamında bulunan “sürücü belgesi harçları” yapılan artıştan hariç tutuldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL