Ekonomi Gündem

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 2023 yılının 3. Enflasyon Raporu’nu sunumla açıkladı ve piyasalara önemli mesajlar verdi. Son zamanlarda sosyal medyada yer alan TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi sonucu..

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, 2023 yılının 3. Enflasyon Raporu’nu sunumla açıkladı ve piyasalara önemli mesajlar verdi. Son zamanlarda sosyal medyada yer alan TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi sonucu 500 TL’lik banknot basılacağına yönelik iddialarla ilgili olarak da açıklamalarda bulundu.

Son zamanlarda Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi ve alım gücünün düşmesiyle birlikte, Merkez Bankası‘nın 500 TL’lik banknot basmak için hazırlık yaptığına dair çeşitli spekülasyonlar sosyal medyada hızla yayılmıştı. Ancak Başkan Erkan’ın net ve açık ifadeleri bu tartışmalara son noktayı koydu.

500 TL’LİK BANKNOT BASILACAK MI?

Enflasyon Raporu sunumundan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Erkan‘a, yeni ve daha yüksek tutarlı banknotların basılması gündemde mi olduğu soruldu. Başkan Erkan, “Daha yüksek banknot üzerinde şu anda çalışmıyoruz. Hedefimiz enflasyonla mücadele, bu nedenle yüzde 5 enflasyon hedefini değiştirmeyeceğiz” diyerek iddiaları kesin bir dille yalanladı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL