Gündem

CHP Düzce Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu üyesi Talih Özcan, Düzce’deki hava kirliliği sorununu meclis gündemine taşıdı. Özcan, özellikle kış aylarında hassas seviyelere ulaşan ve Düzce’deki ölümlerin azımsanmayacak bir bölümünün nedeni..

CHP Düzce Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu üyesi Talih Özcan, Düzce’deki hava kirliliği sorununu meclis gündemine taşıdı. Özcan, özellikle kış aylarında hassas seviyelere ulaşan ve Düzce’deki ölümlerin azımsanmayacak bir bölümünün nedeni olduğu ortaya çıkan hava kirliliği ile ilgili Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin cevaplaması için meclise soru önergesi verdi.

DÜZCE’DEKİ HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR 

Özcan, Düzce’nin özellikle son yıllarda artan hava kirliliği oranlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bilimsel raporların bize gösterdiği istatistiki verilere göre, hava kirliliğinin neden olduğu hastalıklara bağlı olarak yaşanan erken ölümlerin oranı, trafik kazaları, uyuşturucu kullanımı ve cinayet vakalarının oranlarının toplamından fazla olduğunu söyleyen Özcan, 2021 yılında Düzce Üniversitesi’nin hazırladığı bilimsel bir makaleye atıf yaparak şunları söyledi: İsviçre merkezli IqAir’ın hazırladığı “2021 Dünya Hava Kirliliği” raporunun sonuçlarına göre Düzce, Avrupa’nın havası en kirli 5 şehri arasında yer alıyor. Düzce Üniversitesi’ndeki bilim insanlarının 2021 yılında yayınladıkları araştırma sonuçlarına göre Düzce’de ölenlerin %29,24’ünün hava kirliliğine atfedilen ölüm nedeniyle hayatını kaybettiği hesaplanmıştır. Bu rakam oldukça yüksek. Çocuklarımız, gençlerimiz, yaşlılarımız sağlıklı bir havayı solumalılar.

30 BİNE YAKIN KONUTTA DOĞALGAZ YERİNE KÖMÜR KULLANILIYOR

Düzce’de 30 bine yakın konutta doğalgaz bağlantısının olduğunu fakat kullanılmadığı iddialarına değinen Özcan, özellikle köy ve kasabalarda durumun daha vahim göründüğünü belirtti. Özcan, bütün dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yönelim hızla artarken, kentlerimizde fosil yakıt kullanımının devam etmesinin, diğer etmenlerle birleştiğinde insan sağlığını tehdit eden bir boyuta ulaştığının altını çizdi. Özcan açıklamasını şöyle tamamladı:

Türkiye’de hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü (WHO) kılavuz değerlerinin 4 katına kadar çıkmıştır. Hava kirliliğinin, Türkiye genelinde tüm yaşlar için hastalıklara ve ölüme yol açan ilk 10 risk arasında 2009’da altıncı sıradayken, 2019’da beşinci sıraya yükselmiştir. Düzce de Türkiye’nin havası en kirli ve riskli illerinin başında gelmektedir. Ayrım yapmaksızın tüm Düzce halkıyla birlikte geleceğimizi tehdit eden bu halk sağlığı sorununun çözümü için birlik olmalı ve ivedilikle bu çözümleri hayata geçirmeliyiz.

Chp’li Özcan’ın sorduğu sorular şu şekilde:

Düzce’deki hava kirliliğinin özellikle kış aylarında riskli seviyelere ulaşmasının önüne geçmek için hangi önlemler alınmıştır? Özellikle temiz ulaşım sistemlerine ve güzergahlarına yönelik çalışmalarınız var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir?

Düzce’de ısınmak için halen kömür kullanımına devam edilen yerleşim yerleri bulunmaktadır. Kömür kullanımına devam edilen yerlere doğalgaz ulaştırılmasıyla ilgili çalışmalarınız var mıdır? Var ise bu çalışmaların ne zaman tamamlanıp hizmete sunulması planlanmaktadır?

Düzce’de doğalgaz kullanımının olmadığı toplamda kaç konut bulunmaktadır?

Düzce’de 30 bine yakın konutta doğalgaz bağlantısının olduğu ancak doğalgaz kullanımının yapılamadığı doğru mudur? Eğer doğruysa bunun nedeni nedir?

Düzce Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’nün “DÜZCE İLİ TEMİZ HAVA EYLEM PLANI (2020-2024)” çalışmalarında hangi aşamaya gelinmiştir?

Düzce’de özellikle kış aylarında ihtiyaç sahiplerine ısınmak için sağlanan kömür yardımları yerine, doğalgaz kullanıma teşvik edici çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz? ÖZCAN “DÜZCE’DEKİ HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜYOR”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL