SHADOW DÜZCE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NÜN GÖZ BEBEĞİ !

Emniyetin 'hassas burnu' Shadow 7 yıldır uyuşturucuya geçit vermiyor.


Düzce Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesinde yedi yıldır görev yapan narkotik köpeği "Shadow", 7 yıldır teşkilata hizmet veriyor.


Asya’dan Avrupa’ya uyuşturucu geçişte en önemli karayolu güzergahında bulunan Düzce’de Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele ekipleri, gece gündüz çalışarak gençleri zehirleyen uyuşturucu trafiğini bitirmek için yoğun çaba harcıyorlar. Ekiplerin bu noktada en büyük yardımcısı ise Shadow isimli narkotik köpeği. 2012 yılında Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde göreve başlayan Shadow, katıldığı yüzlerce operasyonda zehir tacirlerine büyük darbe vurulmasını sağladı.Düzce İl Emniyet Müdürlüğü bahçesinde özel köpek eğitim merkezinde hayatını devam ettiren sabahın erken saatlerinde başlayan mesaisinde operasyonlar olmadığı zaman günü antrenman yaparak geçiriyor.


Kondisyon ve dayanıklılık antrenmanlarından, narkotik koku antrenmanlarına kadar birçok antrenman yapan Shadow, günlük yaptığı antrenmanlar sayesinde zehir tacirlerinin korkulu rüyası olan Shadow, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün de gözbebeği.


Shadow ile birlikte çalışan ve 2010 yılından bu yana narkotik köpekleri sevk ve idarecisi olarak görev yapan polis memuru Cihan Çevik; “7 Yıldır Shadow ile birlikte bütün operasyonlarda birlikte çalışıyoruz. Sabahları geldiğimizde tuvalet ihtiyacını gidermek için dışarı çıkar. Kulübesi temizleniyor. Sabah kondisyonun düşmemesi için güç antrenmanları yapıyoruz.

Daha sonra operasyonel çalışmalarımız varsa onlara katılıyoruz. Eğer operasyonlarımız yoksa günde 1 ya da 2 kez arama bulma antrenmanları yapıyoruz. 1 Günümüz bu şekilde geçiyor. Shadow ben kadar işkolik bir ortak. İşini çok seviyor. Kulübesinden çıktığında ilk yaptığı şey köpek nakil aracındaki kulübesinin yanına giderek orada beklemek. İşe gideceğini biliyor. Normal zamanlarda da hep işe gidecekmiş gibi davranıyor zaten. İşi çok seviyor. İşinde kaliteli bir emeği var. Bunun dışında dış etkenler Shadow2u çok fazla etkilemiyor. Örnek verecek olursak dışarıdan başka hayvanlar olsun,başka insanlar etkenler olsun hiçbir şekilde etkileyemiyor. O işine odaklı. Sadece işini yapar. İş olduğu zaman Shadow’un kimyası değişir” dedi.


Narkotik köpeklerinin temini hakkında da bilgiler veren Cihan Çevik; “Narkotik arama bulma köpeklerimizi Daire Başkanlığımızın köpek eğitim merkezimizin üretiminde olan köpeklerden veya ihtiyaç olduğunda satın alma yoluyla yada vatandaşlarımızın bizlere hibe ettiği köpeklerinden seçerek eğitiyor yetiştiriyoruz ve göreve başlatıyoruz. Vatandaşlarımızın hibesinde vatandaşlar köpeklerini bize getiriyorlar. 2-6 aylıktan 2 yaşına kadar olan köpekler oluyor bunlar. Bizim belirli testlerimiz var. Bu testleri yapıyoruz. Yeterli gördüğümüz köpekler için daire başkanlığımıza bilgi veriyoruz. Orada tekrar test yapılıyor. Testleri geçen köpekler, Türkiye genelinde köpek eğitmeni olan polis arkadaşlarla birlikte göreve başlıyor. Vatandaşlarımızın bu konuda desteği önemli ve ciddi anlamda desteklerini de alıyoruz” dedi.

Düzce Emniyet Müdürü Mehmet Ali Akkaplan ve emniyet Müdürlüğü ekiplerinin de göz bebeği olan Narkotik Arama köpeği Shadow, Düzce Emniyet Müdürlüğünde görev aldığı operasyonlarda zehir tacirlerine geçit vermiyor.


Düzce İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ise son 8 yılda 1 buçuk tondan fazla uyuşturucu madde yakalandı.  

44 görüntüleme
 

BİZİM DÜZCE HABER

Abonelik Formu

0543 844 54 81

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube

Copyright ©2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz. Bu web sitesi TEKNOLOK YAZILIM tarafından yapılmıştır.