DEMİR AHİ’LİK İÇİN NE YAZIK Kİ KUTLAMA DAHİ YAPILAMIYOR !

Ahilik, ortaya çıktığında, yani 12. yüzyılın ortalarında, bugünkü AB üyesi ülkelere baktığımızda, o çağlarda karanlık çağlarını yaşıyorlardı. Bugün ileri medeniyet seviyesinde var olduğunu saydığımız toplumlar, o tarihte karanlık çağdaydı. Tam da bu çağda Anadolu'da AHİ’lik kültürü doğuyor.

Gündem Haberi - 08 Ekim 2020 Perşembe - 14:14


Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

Ahi’lik temelinde, özünde ahlakı barındırır, hak ve hukuku, insan hakkını barındırır, haramı yasaklar, israfı yasaklar. Dayanışma içinde toplumsal barışı ortaya koymak için bu teşkilat kurulmuştur. 

Esnaf dediğimiz, bir kentin olmazsa olmazıdır. Esnafın morali iyiyse, iyi bir geçim kaynağı elde ediyorsa, bu durum moral motivasyon olarak müşteriye de intikal edecektir ve barış kültürü tüm kente yayılacaktır. Bu nedenle esnafın sorunlarını üstlenmek görevimizdir. Bir kentteki esnafın huzur içinde olması, iyi kazanç elde ediyor olması son derece önemlidir. 

Ne var ki, İktidar, pandemi süreci içinde salgınla mücadelede sosyal devletin gereğini yerine getirmediği için ekonomiyi çökertmiştir. Okulların kapanması ve geç açılmasından kaynaklı işleri duran kantinci, kırtasiyeci, servisçi ve ulaşım alanında çalışan esnafımız başta olmak üzere herkes büyük bir mağduriyet yaşıyor. İşleri duran ve destek verilmediği için evine ekmek götüremeyen esnafımız, vergi, kredi, banka borcu ve kirasını ödeyememektedir. Feryat eden esnafımıza destek anlamında iktidar adım atmıyor. Bugün işte bu şartlar içinde Ahi’lik kutlamaları dahi ne yazık ki yapılamıyor. Bu sürecin sağlıklı bir şekilde atlatılması, esnaf ve sanatkarımızın sorunlarının giderilmesi ve gelirlerinin artması en büyük temennimizdir.

0 görüntüleme
 

BİZİM DÜZCE HABER

Abonelik Formu

0543 844 54 81

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • LinkedIn
  • YouTube

Copyright ©2018 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz. Bu web sitesi TEKNOLOK YAZILIM tarafından yapılmıştır.